Pytanie o życie wieczne, które stanowi spełnieni zbawczego dzieła Boga, pojawia się szczególnie w trudnych chwilach życia, kiedy doświadczamy straty kogoś bliskiego. W ten sposób sami stajemy na krawędzi życia lub przeżywamy głębokie doświadczenie niepowodzenia.
Tematyka czasu wolnego i odpoczynku zwykle zamyka się w granicach doczesności. To na tej ziemi człowiek pracuje i odpoczywa. Podczas ziemskiego życia człowiek podejmuje rozmaite zadania i korzysta z czasu wolnego. Jednak sens życia ludzkiego nie zamyka się ani nie wyczerpuje wyłącznie w tym życiu.
Ranek zaczyna każdy nasz dzień. Codzienna krzątanina wydeptuje nam ścieżki wieczności - czy myślimy o tym, czy zdajemy sobie z tego sprawę? Za naprawdę niedługą chwilę bliscy będą nas otaczać modlitwą przychodząc na nasze groby - choć miarą naszych dni wg psalmisty jest lat 70 lub 80, gdy jesteśmy mocni.
Na różne sposoby i w rozmaitym czasie dochodzą do nas wiadomości o czyjejś nagłej (katastrofa, kataklizm, zabójstwo) bądź spodziewanej, w wyniku choroby, lub starości - śmierci. W tym pierwszym wypadku media zwykle informują o pomocy psychologicznej dla rodzin, a niekiedy także o ceremonii pogrzebowej.
Wówczas podeszło do Niego kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu.
Jeśli wierzymy w zmartwychwstanie Jezusa, to wierzymy, że śmierć nie jest tylko historycznym skasowaniem naszego istnienia, ale jest równocześnie cudownym dla nas objawieniem suwerennej władzy Chrystusa, który znosząc ciemną stronę śmierci, stwarza z niej powoli świetlaną stronę swojego Życia.
Droga do Emaus to niewątpliwie nasza osobista droga życiowa. Znamy imię jednego z jej bohaterów - Kleofas. Pod drugie imię zawsze możemy i powinniśmy podstawić własne. Uciekamy z Jerozolimy, bo tam spotkało nas coś strasznego, trudnego do zrozumienia.
KKK 1021: Śmierć kończy życie człowieka jako czas otwarty na przyjęcie lub odrzucenie łaski Bożej ukazanej w Chrystusie. Nowy Testament mówi o sądzie przede wszystkim w perspektywie ostatecznego spotkania z Chrystusem w Jego drugim przyjściu, ale także wielokrotnie potwierdza, że zaraz po śmierci każdego nastąpi zapłata stosownie do jego czynów i wiary.
Od 4 lat jestem sama. Czwórka dzieci usamodzielniła się i wyfrunęła z domu. Mąż zmarł, siostra wyjechała do rodziny swego męża. Dom, niegdyś pełen życia, nagle zamilkł, a ja wraz z nim. Pustka wokół mnie bywa niezwykle trudna i dokuczliwa.
Tym razem, z bogatej propozycji Wydawnictwa Bernardinum, chciałabym zwrócić uwagę na dwie publikacje: "Zabawka Boga" autorstwa Tadeusza Biedzkiego oraz "Nasz papież i zamiatacze ulic" napisana przez Andrzeja Władysława Wodzińskiego.
Zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do przewodzenia grupie i współdziałania z innymi ludźmi oferuje nowa inicjatywa Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. Szkoła Lidera - to cykl filmowych konferencji w internecie.
Zapraszamy na sesję pt. Uzdrowienie w Eucharystii, jaka odbędzie się w dn. 18-19 stycznia 2014 r. w hali sportowej przy ul. Skorupki 21 w Łodzi. Spotkanie jest adresowane do wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę i tych, którzy wciąż potrzebują uzdrowienia. W trakcie sesji odbędzie Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, do której - podczas kolejnych konferencji - będziemy się starali jak najlepiej przygotować. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów, kosztów i noclegów można znaleźć na stronie internetowej: www.odnowa.jezuici.pl